בנקאות ביטקוין בישראל: הבדלים בין גרסאות

מתוך קהילת ביטקוין ישראל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(עוד פירוט על סירוב - הפעם של בנק לאומי, נובמ 2013.)
שורה 2: שורה 2:
 
אם יש לכם מידע נוסף בנושא, בין אם המידע מתייחס לעסק או לבנאדם פרטי, אתם מוזמנים להוסיף.
 
אם יש לכם מידע נוסף בנושא, בין אם המידע מתייחס לעסק או לבנאדם פרטי, אתם מוזמנים להוסיף.
  
 +
= אז מה עושים? =
 +
== חשבון בנק בגרמניה ==
 +
ניתן בקלות לפתוח חשבון בנק ב-Deutsche Bank הגרמני, מבלי לצאת מהארץ. להלן מתכון:
 +
 +
# צרו קשר עם Nevy Levy דרך מייל [email protected], ובקשו להתחיל בתהליך פתיחת חשבון
 +
# עלות התהליך כ-100 אירו
 +
# תקבלו מנאווה מסמכים, תמלאו, ותשלחו לה בחזרה
 +
# בקרו בסניף Deutsche Bank בת"א עם פספורט, הזדהו, ותשלחו עוד כמה טפסים
 +
# תקבלו מעטפה עם קודים שנקראים TAN. בכל כניסה לחשבון הבנק יוצג בפניכם מספר מסוים, ותתבקשו להעתיק את ה-TAN המתאים.
 +
# בנוסף תקבלו מעטפה עם סיסמה.
 +
 +
זהו - יש לכם חשבון בנק גרמני מתפקד, שניתן לסחור איתו ב-bitstamp ללא בעיות. מומלץ לא להתחיל להרחיב לבנק הישראלי שלכם למה אתם שולחים ו/או מקבלים כסף משם, אלא פשוט להגיד "זה חשבון בנק שלי בגרמניה, אני רק מעביר לעצמי כסף". אם מתעקשים לשאול למה, אפשר לענות "זה לא עניינכם, זו העברה בין שתי חשבונות בנק ששייכים לי".
 +
 +
= עדויות מהשטח =
 
== ביטקויל ==
 
== ביטקויל ==
  

גרסה מתאריך 11:28, 22 בנובמבר 2013

ערך זה מסכם את המידע הידוע על אינטרגציה של ביטקוין עם שירותי בנקאות בישראל. אם יש לכם מידע נוסף בנושא, בין אם המידע מתייחס לעסק או לבנאדם פרטי, אתם מוזמנים להוסיף.

תוכן עניינים

אז מה עושים?

חשבון בנק בגרמניה

ניתן בקלות לפתוח חשבון בנק ב-Deutsche Bank הגרמני, מבלי לצאת מהארץ. להלן מתכון:

  1. צרו קשר עם Nevy Levy דרך מייל [email protected], ובקשו להתחיל בתהליך פתיחת חשבון
  2. עלות התהליך כ-100 אירו
  3. תקבלו מנאווה מסמכים, תמלאו, ותשלחו לה בחזרה
  4. בקרו בסניף Deutsche Bank בת"א עם פספורט, הזדהו, ותשלחו עוד כמה טפסים
  5. תקבלו מעטפה עם קודים שנקראים TAN. בכל כניסה לחשבון הבנק יוצג בפניכם מספר מסוים, ותתבקשו להעתיק את ה-TAN המתאים.
  6. בנוסף תקבלו מעטפה עם סיסמה.

זהו - יש לכם חשבון בנק גרמני מתפקד, שניתן לסחור איתו ב-bitstamp ללא בעיות. מומלץ לא להתחיל להרחיב לבנק הישראלי שלכם למה אתם שולחים ו/או מקבלים כסף משם, אלא פשוט להגיד "זה חשבון בנק שלי בגרמניה, אני רק מעביר לעצמי כסף". אם מתעקשים לשאול למה, אפשר לענות "זה לא עניינכם, זו העברה בין שתי חשבונות בנק ששייכים לי".

עדויות מהשטח

ביטקויל

18/4/2013

ביטקויל התנהל כבר כמעט שנתיים מחשבון עוסק מורשה של מני רוזנפלד בבנק הבינלאומי. בינואר הביקוש לביטקוין קפץ מ-100,000 ש"ח חודשי ל-600-700 אלף. מני זומן לשיחה ע"י הנהלת הסניף שלו, שם התבקש ע"י הנהלת הסניף להסביר את אופי הפעילות בחשבון. אחרי שהוא הסביר להם, נאמר לו לא להגדיל את הפעילות בחשבון, ונפתח בירור מול בנק ישראל לגבי הצורך ברישיון נותן שירותי מטבע (נש"מ) עבור פעילות המרת ביטקוין.

בערך באותה התקופה הצטרף רון לעסק, והתחלנו יחד לנסות לפתוח חשבון עסקי לחברה. פנינו לבנק מזרחי טפחות, שם נאמר לנו שאפשר לפתוח חשבון לחברה "כל עוד לא מתבצעת פעילות מסחר בביטקוין בחשבון". אחרי כמה ימים קיבלנו תשובה שונה שלפיה אנחנו לא יכולים לפתוח חשבון בכלל, גם אם לא תהיה בו פעילות. ביקשנו מהם תשובה בכתב, וכשהתשובה חזרה נאמר בה דווקא שכן אפשר לפתוח חשבון, אבל שלא תהיה בו שום פעילות עסקית.

בבנק הפועלים ובבנק דיסקונט ניסינו לפתוח חשבון עוסק מורשה על שם מני, להרחיב את המסחר. נתקלנו בסירוב לפתיחת חשבון.

בפברואר הגשנו בקשה לקבלת רישיון נש"מ, למקרה שיהיה צורך בכך. טרם קיבלנו תשובה בעניין זה על אף שלפי הבנתנו התקנות מחייבות החזר תשובה תוך 45 יום.

בתחילת מרץ נפגשנו עם מנהל יחידת נותני שירותי מטבע במשרד האוצר. הסברנו לו מה זה ביטקוין ושאלנו אותו האם יש צורך ברישיון נש"מ לעסק מסוג זה (לפי הבנתנו לשון החוק אינו מחייב זאת, אך רוח החוק כן). הוא אמר שהוא צפוי להחזיר תשובה עד ה-24 באפריל.

אנחנו כמובן עובדים עם עורכי דין וגורמים אחרים שמכירים את המערכת הבנקאית. המטרה שלנו היא לפתוח את השוק הזה, ולתת לצרכן הישראלי לקנות ולמכור ביטקוין כאוות נפשו. שמענו כבר מהרבה אנשים עצות לגבי "טריקים" על איך לעקוף את הרגולציה. עדיין לא שמענו "טריק" שעובד, ואנחנו גם לא מחפשים טריקים. אנחנו רוצים לעבוד בשיתוף פעולה עם הרגולציה, ופשוט לתת לאנשים לסחור.

זה הניסיון האישי שלנו כעסק, אתם מוזמנים לפרסם מה הניסיון שלכם, ולבקש מכל עסק שעוסק בתחום לפרסם את הניסיון שלו.

העצה שלנו בינתיים:

  1. אל תבנו עלינו בינתיים, אנחנו לא יודעים מתי נוכל לחזור לתת שירות מלא.
  2. קראו את הערך איך קונים ביטקוין, ועדכנו אותו אם יש מידע נוסף.
  3. נסו לפתוח חשבון ב-Mt. Gox ו/או בזירות אחרות. ישנם בנקים שינסו לעכב אתכם / לדרוש 25% מס על העברות - אם הבנק שלכם עושה לכם צרות, תסבירו להם שאין להם שום זכות לעכב/למסות העברות, ואם זה לא עוזר תפתחו חשבון בבנק אחר.
  4. היינו רוצים לומר גם "תאזרו בסבלנות", אבל ברור לנו שקשה להיות סבלני כשמחירי הביטקוין מרקיעי שחקים. ייתכן שאפשר להגיש תביעה ייצוגית כלשהי נגד הבנקים.

בהצלחה לכולנו.

3/6/2013

לאחר שהצלחנו לפתוח חשבון לעסק בבנק לאומי, הגשנו בקשה לאפשר מסחר ביטקוין דרכו. תוך מספר ימים חזרה תשובה - לא תשובה שלילית פשוטה, אלא דרישה גורפת שנסגור לאלתר את חשבון הבנק. הסברנו להם שאנחנו מוכנים להשתמש בחשבון למטרות אחרות (הוצאות שוטפות וכו') ללא מסחר בביטקוין, אבל זה לא עניין את הבנק כלל - הם חזרו ודרשו שנסגור את החשבון, ללא מתן סיבה.

סירבנו לבקשתם עד שלא נקבל אותה בכתב.

רון גרוס 3/5/2013

ביקשתי להעביר 30,000 ש"ח מחשבוני הפרטי ל-Mt. Gox היום, דרך בנק מזרחי טפחות. נענתי ב-"אנחנו צריכים לבדוק אם אתה יכול לבצע את הפעולה הזאת". כבר העברתי דרכם מספר פעמים כסף ל-Mt. Gox בעבר. העברתי את הכסף לחשבון ישן שהיה לי בבנק אוצר החייל, ודרכו ל-Gox.

נכון ל-3/6 עדיין לא התקבלה תשובה מבנק מזרחי.

בנק בינלאומי 9/6/2013

הבנק מסרב רשמית לבקשה של לקוח פרטי להעביר כסף ל-Mt. Gox.

בנק בינלאומי מכתב סירוב.jpg

בנק מזרחי-טפחות 11/7/2013

סירוב של הבנק ללשלוח כסף או לקבל כסף מ-Mt. Gox, בטענה שהם לא מיישמים סטנדרטים בינלאומיים של זיהוי לקוחות.

Mizrahi-mt-gox.jpg

בנק מזרחי-טחפות 14/10/2013

סירוב סופי של הבנק לאפשר לעבוד עם ביטקוין.

Mizrahi-bitcoin-oct.jpg

בנק לאומי - סירוב להעביר כסף ל-BitStamp נובמבר 2013

אחרי שבאפריל העבירו כסף בלי בעיה, כנראה שהזמן עשה את שלו והם למדו מה זה יעד ההעברה. ללאומי יש מחלקה שמטפלת בנושאי סחר בינלאומי - כל מה שקשדור להעבורת לחו"ל (ולא רק - אני לא מומחה בנושא). בכל מקרה, הטלפנית בדקה עם הממונה עליה שהאירה את תשומת ליבה שמדובר בבורסת מסחר בביטקוין. היא ממש גימגמה לי תשובה כלשהי ואמרה שהיא לא יכולה לבצע את ההעברה. שזו הוראה של בנק ישראל, שכל הבנקים כפופים אליה (אחרי שאמרתי שאני אשקול אם להשאר בבנק שלהם בגלל זה). ביקשתי אישור רשמי כולל סיבת הסירוב והיא אמרה שאני צריך לבקש את זה מסניף הבנק שלי כי האישור הכתוב צריך לעבור דרך המחלקה המשפטית. מי אמר כסת"ח ולא קיבל? לכסות את התחת משפטית הם יודעים. לתת שרות לא, אבל כנראה שזה משותף לכל הבנקים כיום בארץ, עד שכאמור יקבלו תביעה על כך מלקוח, ואולי קצת רעש תקשורתי.

כלים אישיים

גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים