בנקאות ביטקוין בישראל: הבדלים בין גרסאות

מתוך קהילת ביטקוין ישראל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(בנק הפועלים מאפשר "עבודה עם ביטקוין" פברואר 2014)
שורה 92: שורה 92:
 
   
 
   
 
  כרואה חשבון המייצגים את מר X, הרינו לאשר בזאת כי הנ"ל דייוח לפקיד השומה, על מכירת X מטבעות מסוג ביטקוין בתאריך ה-X תמורת X דולרים.
 
  כרואה חשבון המייצגים את מר X, הרינו לאשר בזאת כי הנ"ל דייוח לפקיד השומה, על מכירת X מטבעות מסוג ביטקוין בתאריך ה-X תמורת X דולרים.
 +
 +
== בנק לאומי מאי 2014 ==
 +
 +
בנק לאומי עדיין מסרבים.
 +
 +
[[תמונה:בנק_לאומי_מאי_2014.jpg]]

גרסה מתאריך 13:25, 5 במאי 2014

ערך זה מסכם את המידע הידוע על אינטרגציה של ביטקוין עם שירותי בנקאות בישראל. אם יש לכם מידע נוסף בנושא, בין אם המידע מתייחס לעסק או לבנאדם פרטי, אתם מוזמנים להוסיף.

תוכן עניינים

עדויות מהשטח

ביטקויל

18/4/2013

ביטקויל התנהל כבר כמעט שנתיים מחשבון עוסק מורשה של מני רוזנפלד בבנק הבינלאומי. בינואר הביקוש לביטקוין קפץ מ-100,000 ש"ח חודשי ל-600-700 אלף. מני זומן לשיחה ע"י הנהלת הסניף שלו, שם התבקש ע"י הנהלת הסניף להסביר את אופי הפעילות בחשבון. אחרי שהוא הסביר להם, נאמר לו לא להגדיל את הפעילות בחשבון, ונפתח בירור מול בנק ישראל לגבי הצורך ברישיון נותן שירותי מטבע (נש"מ) עבור פעילות המרת ביטקוין.

בערך באותה התקופה הצטרף רון לעסק, והתחלנו יחד לנסות לפתוח חשבון עסקי לחברה. פנינו לבנק מזרחי טפחות, שם נאמר לנו שאפשר לפתוח חשבון לחברה "כל עוד לא מתבצעת פעילות מסחר בביטקוין בחשבון". אחרי כמה ימים קיבלנו תשובה שונה שלפיה אנחנו לא יכולים לפתוח חשבון בכלל, גם אם לא תהיה בו פעילות. ביקשנו מהם תשובה בכתב, וכשהתשובה חזרה נאמר בה דווקא שכן אפשר לפתוח חשבון, אבל שלא תהיה בו שום פעילות עסקית.

בבנק הפועלים ובבנק דיסקונט ניסינו לפתוח חשבון עוסק מורשה על שם מני, להרחיב את המסחר. נתקלנו בסירוב לפתיחת חשבון.

בפברואר הגשנו בקשה לקבלת רישיון נש"מ, למקרה שיהיה צורך בכך. טרם קיבלנו תשובה בעניין זה על אף שלפי הבנתנו התקנות מחייבות החזר תשובה תוך 45 יום.

בתחילת מרץ נפגשנו עם מנהל יחידת נותני שירותי מטבע במשרד האוצר. הסברנו לו מה זה ביטקוין ושאלנו אותו האם יש צורך ברישיון נש"מ לעסק מסוג זה (לפי הבנתנו לשון החוק אינו מחייב זאת, אך רוח החוק כן). הוא אמר שהוא צפוי להחזיר תשובה עד ה-24 באפריל.

אנחנו כמובן עובדים עם עורכי דין וגורמים אחרים שמכירים את המערכת הבנקאית. המטרה שלנו היא לפתוח את השוק הזה, ולתת לצרכן הישראלי לקנות ולמכור ביטקוין כאוות נפשו. שמענו כבר מהרבה אנשים עצות לגבי "טריקים" על איך לעקוף את הרגולציה. עדיין לא שמענו "טריק" שעובד, ואנחנו גם לא מחפשים טריקים. אנחנו רוצים לעבוד בשיתוף פעולה עם הרגולציה, ופשוט לתת לאנשים לסחור.

זה הניסיון האישי שלנו כעסק, אתם מוזמנים לפרסם מה הניסיון שלכם, ולבקש מכל עסק שעוסק בתחום לפרסם את הניסיון שלו.

העצה שלנו בינתיים:

  1. אל תבנו עלינו בינתיים, אנחנו לא יודעים מתי נוכל לחזור לתת שירות מלא.
  2. קראו את הערך איך קונים ביטקוין, ועדכנו אותו אם יש מידע נוסף.
  3. נסו לפתוח חשבון ב-Mt. Gox ו/או בזירות אחרות. ישנם בנקים שינסו לעכב אתכם / לדרוש 25% מס על העברות - אם הבנק שלכם עושה לכם צרות, תסבירו להם שאין להם שום זכות לעכב/למסות העברות, ואם זה לא עוזר תפתחו חשבון בבנק אחר.
  4. היינו רוצים לומר גם "תאזרו בסבלנות", אבל ברור לנו שקשה להיות סבלני כשמחירי הביטקוין מרקיעי שחקים. ייתכן שאפשר להגיש תביעה ייצוגית כלשהי נגד הבנקים.

בהצלחה לכולנו.

3/6/2013

לאחר שהצלחנו לפתוח חשבון לעסק בבנק לאומי, הגשנו בקשה לאפשר מסחר ביטקוין דרכו. תוך מספר ימים חזרה תשובה - לא תשובה שלילית פשוטה, אלא דרישה גורפת שנסגור לאלתר את חשבון הבנק. הסברנו להם שאנחנו מוכנים להשתמש בחשבון למטרות אחרות (הוצאות שוטפות וכו') ללא מסחר בביטקוין, אבל זה לא עניין את הבנק כלל - הם חזרו ודרשו שנסגור את החשבון, ללא מתן סיבה.

סירבנו לבקשתם עד שלא נקבל אותה בכתב.

רון גרוס 3/5/2013

ביקשתי להעביר 30,000 ש"ח מחשבוני הפרטי ל-Mt. Gox היום, דרך בנק מזרחי טפחות. נענתי ב-"אנחנו צריכים לבדוק אם אתה יכול לבצע את הפעולה הזאת". כבר העברתי דרכם מספר פעמים כסף ל-Mt. Gox בעבר. העברתי את הכסף לחשבון ישן שהיה לי בבנק אוצר החייל, ודרכו ל-Gox.

נכון ל-3/6 עדיין לא התקבלה תשובה מבנק מזרחי.

בנק בינלאומי 9/6/2013

הבנק מסרב רשמית לבקשה של לקוח פרטי להעביר כסף ל-Mt. Gox.

בנק בינלאומי מכתב סירוב.jpg

בנק מזרחי-טפחות 11/7/2013

סירוב של הבנק ללשלוח כסף או לקבל כסף מ-Mt. Gox, בטענה שהם לא מיישמים סטנדרטים בינלאומיים של זיהוי לקוחות.

Mizrahi-mt-gox.jpg

בנק מזרחי-טחפות 14/10/2013

סירוב סופי של הבנק לאפשר לעבוד עם ביטקוין.

Mizrahi-bitcoin-oct.jpg

בנק לאומי - סירוב להעביר כסף ל-BitStamp נובמבר 2013

אחרי שבאפריל העבירו כסף בלי בעיה, כנראה שהזמן עשה את שלו והם למדו מה זה יעד ההעברה. ללאומי יש מחלקה שמטפלת בנושאי סחר בינלאומי - כל מה שקשדור להעבורת לחו"ל (ולא רק - אני לא מומחה בנושא). בכל מקרה, הטלפנית בדקה עם הממונה עליה שהאירה את תשומת ליבה שמדובר בבורסת מסחר בביטקוין. היא ממש גימגמה לי תשובה כלשהי ואמרה שהיא לא יכולה לבצע את ההעברה. שזו הוראה של בנק ישראל, שכל הבנקים כפופים אליה (אחרי שאמרתי שאני אשקול אם להשאר בבנק שלהם בגלל זה). ביקשתי אישור רשמי כולל סיבת הסירוב והיא אמרה שאני צריך לבקש את זה מסניף הבנק שלי כי האישור הכתוב צריך לעבור דרך המחלקה המשפטית. מי אמר כסת"ח ולא קיבל? לכסות את התחת משפטית הם יודעים. לתת שרות לא, אבל כנראה שזה משותף לכל הבנקים כיום בארץ, עד שכאמור יקבלו תביעה על כך מלקוח, ואולי קצת רעש תקשורתי.

בנק הפועלים מאפשר "עבודה עם ביטקוין" פברואר 2014

אני שמח לדווח על הצלחה בעבודה בחשבון פרטי בבנק הפועלים מול בורסת ביטקוין. להלן התהליך שעבד לי:

  1. מכירת ביטקוין בביטסטאמפ.
  2. העברת הביטקוין לחשבון פרטי שלי בדויטשה בנק.
  3. דיווח למס הכנסה - רואה החשבון שלי מסר מכתב למס הכנסה בו כתוב שאני מכרתי X ביטקוין בתאריך Y תמורת Z דולרים. יש לשים לב, מדובר בפרוצדורה בלבד, רואה החשבון לא עושה לכם ביקורת, ורק מעביר מסר מכם - העלות אמורה להיות סמלית.
  4. קבלת חותמת "נתקבל" ממס הכנסה והעברת המכתב לבנק הפועלים.
  5. העברה בנקאית רגילה מדויטשה לבנק הפועלים.
  6. כשבוע המתנה כי המערכת הבנקאית מסורבלת טילים...

וזה, הכסף הגיע הבוקר!

נוסח המכתבים

מכתב ראשון, לכבוד פקיד השומה:

הנדון: <שם המגיש ותעודת זהות> - קניה ומכירה של מטבע ביטקוין

בשם לקוחנו, הרינו להודיעכם, כי על פי הנמסר לנו ממר X ביום X מכר מר X X מטבעות ביטקוין, שתמורתם התקבלה בחו"ל. התמורה מהמכירה הסתכמה בסך של X דולרים.

מכתב שני, לכבוד הבנק:

הנדון: <שם המגיש ותעודת זהות> - קניה ומכירה של מטבע ביטקוין

כרואה חשבון המייצגים את מר X, הרינו לאשר בזאת כי הנ"ל דייוח לפקיד השומה, על מכירת X מטבעות מסוג ביטקוין בתאריך ה-X תמורת X דולרים.

בנק לאומי מאי 2014

בנק לאומי עדיין מסרבים.

בנק לאומי מאי 2014.jpg

כלים אישיים

גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים