לייטקוין

מתוך קהילת ביטקוין ישראל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

מהו לייטקוין?

לייטקוין הוא מטבע חלופי, אינטרנטי ומבוזר המבוסס על ביטקוין. הוא שונה מביטקוין בכך שהוא בעל שיעור יצירת בלוקים מהיר יותר (2.5 דקות) ומשתמש באלגוריתם scrypt לגיבוב בעת כרייה. בעוד scrypt נטען להיות עמיד לכרייה מבוססת מאיצים גרפיים בשלב מוקדם, מאיצים גרפיים הם כרגע החומרה היעילה ביותר לכריית לייקוין. אחת המטרות של לייטקוין היתה לספק אלגוריתם כרייה שלא ייתחרה עם ביטקוין. בחודש מרץ 2013, לייטקוין הגיע לשווי שוק של 10 מיליון דולרים והגיע לכוח חישוב כולל ברשת של מעל 2Gh/s. זאת, בהשוואה לכוח חישוב כולל ברשת ביטקוין של 2TH/s.


הבדלים מביטקוין

הוכחת עבודה מבוססת scrypt

לייטקוין משתמש בscrypt כאלגוריתם להוכחה של עבודה. Scrypt מוסיף אלגוריתמים עתירי זיכרון כדי להפחית את היעילות של מיקבול שמאיצים גרפיים הציעו בכריית ביטקוין בשלבים המוקדמים. זה הוביל לכריית לייטקוין בעיקר באמצעות מעבדים פשוטים. כרייה המבוססת על מעבדים פשוטים נחלשה על ידי הופעתה של כרייה חסכונית באנרגיה מבוססת מאיצים גרפיים סביב יולי / אוגוסט שנת 2012 שהביאה לעלייה של בערך פי עשרה בכוח גיבוב רשת. מאיצים גרפיים הם כרגע טכנולוגיית כריית לייטקוין הדומיננטית.

בלוקים מהירים יותר

שרשרת הבלוקים של לייטקוין שונה מביטקוין בכך שנוצרים בלוקים כל 2.5 דקות בממוצע (פי ארבע מהר יותר מביטקוין). משמעות הדבר היא כי סוחרים המקבלים עסקות רק לאחר בלוק אחד מקבלים אישור יותר מהר. עם זאת, יש לציין כי עוד בלוקים נדרשים על מנת להשיג את אותה הכמות של כוח האישור (6 בלוקים של לייטקוין אינם שווי ערך ל-6 בלוקים של ביטקוין). למרבה הצער, קצב הבלוקים המהיר מגדיל את כוח החישוב המתבזבז בכרייה עבור הכורים שאינם עובדים עם הבלוק המעודכן ביותר.

84 מיליון לייטקוינים

לייטקוין התחיל עם כורים שהניבו 50 מטבעות לבלוק כמו עם ביטקוין, אבל כדי לשמור על לוח הזמנים של השינוי בשיעור האינפלציה של ביטקוין, גמול הבלוק קטן פי 2 בכל 840,000 בלוקים. כתוצאה מכך, הרשת אמורה לייצר כמות כוללת של 84 מיליון לייטקוינים.

כתובות ארנק שונות

כתובות ארנק לייטקוין מתחילות באות L בשל מספר הגרסה שלהם. מעבר לכך הם נוצרים באופן זהה לכתובות ביטקוין.

כרייה מוקדמת (קלה)

ללייטקוין יש שני בלוקים שנכרו ע"י המפתחים, אחד יותר מבלוק הבסיס המינימאלי הנדרש כדי להתחיל שרשרת בלוקים.


קישורים חיצוניים

כלים אישיים

גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים